Jesteś tutaj:

Suplementacja witamin poprawia nastrój i sprawność umysłową

Suplementacja witamin może poprawić naszą kondycję psychiczną.

Suplementacja witamin poprawia nastrój i sprawność umysłową
Jak pokazują wyniki przeprowadzony badań suplementacja witamin u osób dorosłych nie tylko uzupełnia niedobory ważnych dla zdrowia składników odżywczych, ale i poprawia nastrój, zwiększa sprawność umysłową, redukują stres i psychiczne zmęczenie.

Badanie potwierdzające znamienitą rolę witamin przeprowadzono w uniwersyteckim ośrodku badawczym Northumbria. Badanie przeprowadzono w grupie mężczyzn w wieku 30 - 55 lat. Osoby uczestniczące w badaniu otrzymywały bądź preparat multiwitaminowy bądź placebo. Do badania wybrano mężczyzn o typowym sposobie odżywiania.

Po 33 dniach suplementacji, w grupie otrzymująca multiwitaminę w porównaniu do grupy placebo zaobserwowano znacząco poprawę samopoczucia, zmniejszyło się subiektywne odczucie stresu, natomiast znacząco wzrósł "wigor" pacjentów. Ponadto pacjenci byli mniej zmęczeni psychicznie. Grupa placebo nie zaobserwowała podobnych zmian.

Jak podkreśla profesor David Kennedy, który prowadził badania: "To badanie wskazuje, że poprawa jakości odżywiania, jeśli jest taka konieczność - poprzez suplementację, może być niezwykle korzystna dla populacji męskiej." Osoby wybrane do badania nie miały specjalnie wygórowanych przyzwyczajeń żywieniowych. Jak podkreślali badacze, fakt, że suplementacji "zwykłej" witaminy C, czy witamin z grupy B wpłynęła na ich nastrój, wskazuje na duże niedobory ważnych dla zdrowia składników odżywczych w ich diecie.

Funkcjonowanie układu nerwowego zależy od wielu mikroelementów, które jak wskazuje to badanie mają duży wpływ również na naszą kondycję psychiczną. Jak mówią badacze z ośrodka Northumbria: "Przykładowo witamina C, jest najczęściej spotykanym antyoksydantem mózgu i znajduje się w dużych stężeniach w obszarach o dużym zagęszczeniu neuronów."

Badanie to mocno utwierdza nas w przekonaniu, że nawet w dorosłym życiu nie powinniśmy wahać się sięgać po preparaty witamin i minerałów.

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Na podstawie: www.sciencedaily.comSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej na temat witamin dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także