Jesteś tutaj:

Syrop klonowy – źródłem 54 prozdrowotnych związków

Czysty syrop klonowy posiada kompozycje składników dotąd niespotykanych w naturze.

Syrop klonowy – źródłem 54 prozdrowotnych związków

Zdjęcie: JennyLeeAdrian

Czysty syrop klonowy posiada kompozycje składników dotąd niespotykanych w naturze.

Twórca badania Navidra Seerem z Uniwersytetu Rhode Island stwierdza, że w syropie klonowym odkryto 34 nowe związki, które w połączeniu z pozostałymi 20 odkrytymi w zeszłym roku, sygnalizują o obecności łącznej ilości 54 ważnych dla zdrowia ludzkiego związków.

Seeram stwierdza: „Dalej uważam, że natura jest najlepszym chemikiem, a syrop klonowy staje się mistrzem w kategorii ilości oraz jakości korzystnych związków”.

Część związków zawartych w syropie klonowym posiada działanie antyoksydacyjne (są to tak zwane przeciwutleniacze) oraz działanie przeciwzapalne. Właściwości te mogą być wykorzystywane w zwalczaniu raka, cukrzycy czy zakażeń bakteryjnych.

„Wiemy, że związki o działaniu przeciwzapalnym, jak i samo zapalenie, mają wpływ na kilka przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, niektóre rodzaje nowotworów oraz choroby neurodegeneracyjne (między innymi choroba Alzheimera)."

Współpracując ze specjalistą od spraw żywienia i nauk o żywności, profesor Chong Lee, grupa badawcza zauważyła obecność w syropie klonowym fenoli i przeciwutleniaczy, które hamują enzymy nieprawidłowo funkcjonujące w cukrzycy typu II.

Choć brzmi to ironicznie – potencjalne związki o działaniu przeciwcukrzycowym odkryto w bardzo słodkim syropie klonowym.

Produkcja syropu klonowego jest droga. Powstaje on z soku klonowego, z którego odparowuje się wodę. Z 40 litrów soku, powstaje zaledwie 1 litr syropu. Prawdopodobnie termicznej przeróbce zawdzięczamy tak bogaty skład syropu.

Wykorzystując syrop klonowy (przykładowo jako polewę do naleśników), trzeba pamiętać, aby wybierać czysty syrop, bez dodatków cukrowych.

Syrop klonowy, który dotychczas stanowił pyszny, słodki dodatek do deserów, obecnie powinien być uznawany za źródło wielu korzystnie wpływających na organizm ludzki związków. Zatem nie tylko możemy cieszyć się jego smakiem i zapachem, ale równocześnie radością z dostarczania prozdrowotnych składników.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110330131316.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także