Jesteś tutaj:

Telefony komórkowe a nowotwory - mit obalony

Naukowcom ostatecznie udało się udowodnić, iż nie ma związku między używaniem telefonów komórkowych a guzami mózgu.

Telefony komórkowe a nowotwory - mit obalony
Naukowcom ostatecznie udało się udowodnić, iż nie ma związku między używaniem telefonów komórkowych a guzami mózgu.

Badanie zostało przeprowadzone przez gremium naukowców z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Jak napisali w dzienniku Environmental Health Perspectives, każde badanie pozostawia margines niepewności, jednak zdecydowana większość dowodów przemawia przeciwko hipotezie, jakoby fale radiowe emitowane przez telefony komórkowe mogły powodować raka.

Powyższe wyniki zostały opublikowane zaledwie dwa miesiące po tym, kiedy World Health Organization's (WHO – Światowa Organizacja Zdrowia) zdecydowało się zapisać telefony komórkowe na listę potencjalnie kancerogennych dla ludzi. Inne substancje i przedmioty wpisane na powyższą listę to na przykład kawa, marynowane warzywa, ołów.

Użytkowanie telefonów komórkowych wzrosło (i nadal wzrasta) gwałtownie od lat 1980, kiedy to zostały rozpropagowane w Stanach Zjednoczonych. Dziś szacuje się, że w użyciu jest blisko 5 bilionów komórek, a kontrowersje dotyczące ich potencjalnego związku z nowotworami mózgu, dotychczas nigdy nie zostały zażegnane.

Największe do teraz przeprowadzone badanie opublikowane w zeszłym roku, dotyczyło 13 tysięcy użytkowników komórek, obserwowanych na przestrzeni 10 lat. Jednak wymienione wyżej gremium naukowców uznało, że nie daje ono jednoznacznej odpowiedzi i zawiera kilka metodologicznych błędów, m. in. dlatego, że polega na wywiadach z pacjentami, którzy pytani są o przypomnienie sobie swoich doświadczeń z telefonami komórkowymi z ostatnich lat.

Dodatkową kwestią potwierdzającą brak związku między użytkowaniem komórek a rakiem jest fakt, że w kilku innych krajach, które prowadzą ewidencję zachorowań na raka, nie odnotowano gwałtownego wzrostu zachorowań na guza mózgu w ostatnich 20 latach, czyli czasie, kiedy komórki stały się najbardziej popularne.

Udowodnienie braku związku jest zawsze trudniejsze w nauce niż znalezienie związku, dlatego naukowcy przeprowadzający powyższe badanie mieli wyjątkową trudność. Tak czy inaczej, jak uważają eksperci, od czasu gdy telefony komórkowe stały się nierozerwalną częścią naszej codzienności i coraz częściej używane są nie tylko do rozmów i smsowania, ale także surfowania po sieci, ewentualne zagrożenie zdrowotne i tak nie odstraszyłoby użytkowników.

Źródło: Reuters Health
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także