Jesteś tutaj:

Witamina B poprawia naszą pamięć

Badania wykonane na Uniwersytecie Oxford, wykazały, iż codziennie przyjmowanie niektórych witamin z grupy B, wpływa na znaczną poprawę pamięci u osób starszych.

Witamina B poprawia naszą pamięć

Zdjęcie: Christian Schnettelker

Badania wykonane na Uniwersytecie Oxford, wykazały, iż codziennie przyjmowanie niektórych witamin z grupy B, wpływa na znaczną poprawę pamięci u osób starszych.

Zgodnie z przeprowadzonymi eksperymentami, wykazano, że suplementacja witamin z grupy B może zmniejszyć o połowę problemy z zapamiętywaniem.

Trwające dwa lata badania kliniczne miały na celu określenie wpływu witamin z grupy B na łagodne zaburzenia poznawcze. Równocześnie były jednymi z pionierskich doświadczeń naukowych w dziedzinie choroby Alzheimera, w których zauważono pozytywny wpływ stosowania witamin u chorych, modyfikujący przebieg choroby.

Donosi się, że około 17% osób (1 na 6) w zaawansowanym wieku (powyżej 70. roku życia) cierpi na łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, problemy z pamięcią, poprawnym stosowaniem odpowiednich słów, lub innymi funkcjami psychicznymi, w stopniu, który nie stanowi znacznego dyskomfortu w życiu codziennym. Jednakże połowa osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi jest zagrożona rozwojem choroby Alzheimera, która w bardzo szerokim zakresie zmienia codzienne funkcjonowanie, wymaga poświęcenia najbliższych i przewlekłego leczenia.

Właściwości wybranych witamin z grupy B

Niektóre z witamin należących do grupy B, a przede wszystkim kwas foliowy, witamina B6 oraz B12 posiadają zdolność kontrolowania poziomu aminokwasu - homocysteiny, której nadmierna ilość wzmaga ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Założenia badania

To właśnie kontrola poziomu homocysteiny stała się podstawą idei wykorzystania witamin z grupy B, w celu zmniejszenia skurczy mózgu, jak również jego zaniku, a także spowolnienia rozwoju zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera.

Na czym polegało badanie?

W badaniu brali udział wyłącznie ochotnicy, w wieku powyżej 70 lat, którzy cierpieli na łagodne zaburzenia pamięci. Osoby badane zostały przydzielone do dwóch grup, z których tylko jedna otrzymywała witaminę B. W ten sposób można było dokonać analizy porównawczej, uzyskując wynik pozytywny lub negatywny pod kątem słuszności suplementacji witaminami B.

Badanie wykazało, że systematyczne przyjmowanie witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego przyczyniło się do zmniejszenia ilości skurczów mózgu, odpowiadających za problemy z zapamiętywaniem. Ponadto zaobserwowano, że u osób, u których stężenie homocysteiny było bardzo wysokie, witaminy zadziałały najlepiej.

Jakie są zatem wnioski z przeprowadzonego badania?

Naukowcy są przekonani, że to badanie potwierdziło korzystny wpływ witamin B na zahamowanie zaburzeń pamięci i rozwoju choroby Alzheimera. Oczywiście jak każde nowe odkrycie, należy go poprzeć kolejnymi badaniami.

Profesor David Smith, z katedry Farmakologii Uniwersytetu Oxford, wyraża nadzieję, na zastosowanie tak prostej, a zarazem skutecznej metody u osób cierpiących na zaburzenia pamięci i chorobę Alzheimera. Profesor podsumowując stwierdził: "Obecnie istnieje około 1,5 miliona osób starszych w Wielkiej Brytanii, 5 milionów w USA i 14 milionów w Europie wykazujących problemy z pamięcią". I tym wszystkim osobom być może uda się pomóc dzięki nowemu odkryciu.

Naukowcy mają świadomość ogromu problemu wynikającego z zaburzeń pamięci, także ze względu na obserwowany proces starzenia się społeczeństwa. Zatem coraz więcej osób będzie ubolewać nad trudnością w zapamiętywaniu. Dlatego też zaistniała duża potrzeba badań dotyczących zjawiska demencji starczej, mających na celu jej ograniczenie.

Na razie oczywiście nie można w stu procentach być pewnym, czy suplementacja witaminami z grupy B przyniesie oczekiwane skutki, w postaci polepszenia funkcji poznawczych, ale możemy przypuszczać, że tak właśnie się stanie.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100912213050.htmSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej na temat witamin dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także