Jesteś tutaj:

Zdrowa skóra = zdrowe kości

Po głębokości i liczbie zmarszczek można ocenić stan układu kostnego kobiet.

Zdrowa skóra = zdrowe kości

Zdjęcie: Marina del Castell

Po głębokości i liczbie zmarszczek można ocenić stan układu kostnego kobiet.

"U kobiet w wieku postmenopauzalnym stan skóry może dawać wgląd w kondycję szkieletu. To nieznany wcześniej związek. Tego typu informacja może pozwolić zidentyfikować kobiety z grupy ryzyka złamań już na pierwszy rzut oka, bez konieczności polegania na drogich testach" – tłumaczy dr Lubna Pal z Yale University.

Im więcej głębokich zmarszczek w początkach okresu menopauzalnego, tym mniejsza jest gęstość kości.

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy po przeprowadzeniu badania Kronos Early Estrogen Prevention Study (KEEPS), w którym uczestniczyło 114 kobiet, które ostatnią miesiączkę miały do 3 lat wstecz i nie korzystały z hormonalnej terapii zastępczej. Część z nich nie przekroczyła jeszcze pięćdziesiątego roku życia, a część niedawno wkroczyła w wiek 50 lat. Z próby odrzucono panie, które potwierdziły poddanie się operacjom plastycznym.

Ocenie poddano zmarszczki, znajdujące się na twarzach i szyjach badanych kobiet. Analizowano ich ilość i głębokość, a jędrność skóry zbadano twardościomierzem. Ponadto przeprowadzono badanie gęstości tkanki kostnej, tzw. densytometrię i ultrasonografię kości piętowej.


Wyniki wykazały związek między dużą ilością głębokich zmarszczek u kobiet, a złym stanem ich kości. Największe ubytki w tkance kostnej zaobserwowano w okolicy bioder, lędźwi i kości piętowej. Co najważniejsze, wykryta zależność nie była zależna od wieku, wagi i pozostałych znanych czynników wpływających na gęstość kości, ale to jędrna skóra na czole i policzkach odpowiadała za prawidłowy stan kości.

Dr Lubna Pal podkreśla, że tym co łączy skórę i układ kostny jest ich budowa i obecność kolagenu. Wynikające z upływu czasu ubytki kolagenu są odpowiedzialne nie tylko za utratę jędrności i "obwisanie" skóry, ale również za utratę masy kostnej. Jednak dokładniejsze określenie tego wpływu i zależności wymagają dalszych badań.

Katarzyna Górka

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/menopauza-skora-zmarszczki-liczba-glebokosc-gestosc-kosci-densytometria-kostna-dr-Lubna-Pal-13210.html
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także