Jesteś tutaj:

Zgaś światło zanim zaśniesz!

Szokujące wiadomości przekazali naukowcy z Ohio State University: światło, nawet niewielkie, ale włączone w czasie snu, może stać się przyczyną depresji.

Zgaś światło zanim zaśniesz!

Szokujące wiadomości przekazali naukowcy z Ohio State University: światło, nawet niewielkie, ale włączone w czasie snu, może stać się przyczyną depresji.

Mimo, iż badania zostały przeprowadzone na zwierzęcej próbie naukowcy są przekonani, że ich rezultaty dotyczą także ludzi. Chomiki, które zostały wykorzystane w eksperymencie przez 8 tygodni przebywały w środowisku, gdzie poddawane były codziennie działaniu światła o niewielkiej mocy (zbliżonej do promieniowania emitowanego przez włączony telewizor).

By wyeliminować czynniki, które mogłyby zafałszować wyniki badań, samice chomików biorące udział w eksperymencie wysterylizowano. W ten sposób wykluczono możliwość wpływu hormonów na końcowe wyniki doświadczenia.

Tak przygotowane chomiki rozdzielono na dwie grupy: te z grupy pierwszej przez 16 godzin w ciągu dnia wystawione były na światło o wartości 150 lumenów (światło dzienne), natomiast nocą przebywały w ciemności. Druga grupa za dnia poddana była, jak i poprzednicy działaniu 150 lumenów, z tą różnicą, że po zakończeniu 16godzinnego dnia zamiast ciemności musiały spać przy słabym świetle (ok. 5 lumenów).

Po upływie 8 tygodni eksperymentowania, zwierzęta poddano badaniu które zidentyfikować miało ewentualne zachowania depresyjne. Posłużono się metodami, jakie stosują firmy farmaceutyczne, gdy na zwierzętach sprawdzają skuteczność antydepresantów przeznaczonych docelowo dla ludzi.

Przebadana została również część mózgu, zwana hipokampem, która odpowiada za uczenie się i zapamiętywanie, ale także odgrywa istotną rolę w powstaniu depresji.

Poziom hormonu stresu - kortyzolu dla obu grup był podobny (stres uszkadza hipokamp). Szereg tych prac pozwolił naukowcom na jasne sformułowanie wniosków, w których najważniejszym jest wyróżnienie światła jako czynnika wpływającego na zmiany zachodzące w mózgu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także