Jesteś tutaj:

Bezpłodność mężczyzn związana z niedoborem omega-3

Jak wynika z najnowszych doniesień amerykańskich naukowców jeden z kwasów omega-3: DHA, jest bardzo ważny dla męskiej płodności, a jego niedobór w diecie może stać za niektórymi przypadkami bezpłodności.

Bezpłodność mężczyzn związana z niedoborem omega-3

Zdjęcie: DWImages-Daniela White

Jak wynika z najnowszych doniesień amerykańskich naukowców jeden z kwasów omega-3: DHA, jest bardzo ważny dla męskiej płodności, a jego niedobór może stać za niektórymi przypadkami bezpłodności.
Kwasy omega-3 należą do grupy tzw. NNKT - niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie są one syntetyzowane wewnątrz organizmu człowieka i muszą być dostarczane "z zewnątrz" wraz z pożywieniem. Kwasy omega - 3 są odpowiedzialne za szereg ważnych dla życia procesów biochemicznych oraz stanowią jeden ze składników budulcowych komórek - z tkanką nerwową włącznie.
Niedobór kwasów omega-3 skutkuje: osłabieniem odporności, podwyższeniem poziomu cholesterolu, zmniejszeniem zdolności koncentracji, pogorszeniem kondycji skóry i innymi.

Omega-3 w diecie

Bogatym źródłem kwasów omega-3 w naszej diecie są morskie ryby, oleje roślinne (np. lniany), nasiona (orzechy, nasiona soi). Dietę można również uzupełniać w kwasy omega-3 poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów.

Kwasy omega-3 i płodność

Badacze wzięli pod lupę kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy - jeden z kwasów omega-3). Dlaczego ten? Niektóre badania donosiły, ze u pacjentów leczących się na bezpłodność obserwowano niedobór DHA. Badania przeprowadzono na myszach. Zaobserwowano, że u gryzoni z niedoborami DHA liczba plemników obecna w spermie jest "skrajnie mała". Ponadto plemniki miały ograniczoną zdolność poruszania się. W rezultacie samce myszy były bezpłodne.
Jednak tę bezpłodność, dało się odwrócić poprzez dodawanie do pożywienia DHA. "To było niesamowite. Gdy karmiliśmy samce DHA wszystkich nieprawidłowości w plemnikach udawało się uniknąć" - wyjaśnia jeden z naukowców prowadzących eksperyment..
Wyniki badań amerykańskich naukowców są przełomowe. Dowodzą, że kwas DHA reguluje proces powstawania spermy. Stąd ich ogromna rola w płodności męskiej.
mgr farm. Aleksandra Uruszczak
na podstawie: PAP - Nauka w Polsce
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także