Jesteś tutaj:

Jak zadbać o skórę w trakcie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele burzliwych zmian. Z tego względu pielęgnacja skóry kobiety w ciąży musi być odpowiednio dobrana. Jak odpowiednio pielęgnować skórę w trakcie ciąży?

Jak zadbać o skórę w trakcie ciąży?

Zdjęcie: Helga Weber

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele burzliwych zmian. Z tego względu pielęgnacja skóry kobiety w ciąży musi być odpowiednio dobrana. Jak odpowiednio pielęgnować skórę w trakcie ciąży?

Jakie zmiany w organizmie występują w okresie ciąży?

W organizmie zachodzą rozmaite zmiany, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Zmiany zachodzą w sferze metabolicznej, immunologicznej, a także hormonalnej. To wszystko ma znaczny wpływ na stan skóry. Niemal u każdej kobiety pojawiają się defekty skórne. Nie mają one wpływu na stan zdrowia kobiety ani dziecka. Jednak zmiany te mogą pozostać na skórze jako trwały defekt kosmetyczny.

PIELĘGNACJA SKÓRY W OKRESIE CIĄŻY

Rozstępy – częsty defekt skóry kobiety ciężarnej

W okresie ciąży dochodzi do wzrostu napięcia skóry i ilości tkanki tłuszczowej. Ponadto odporność włókien skóry jest obniżona. Z tego względu jest ona bardziej narażona na powstawanie późniejszych defektów.

Rozstępy są to linijne blizny, które powstają na powierzchni skóry w okresie gwałtownego wzrostu lub ciąży. Najczęściej zmiany te występują w obrębie piersi, bioder, brzucha oraz ud.

Istnieją dwa rodzaje rozstępów. Pierwsze z nich to tzw. rozstępy późne. Niestety w tym stadium nie możemy nic zrobić, aby pozbyć się tego defektu. Rozstępy późne mają odcień biały lub porcelanowo - biały. Charakterystyczne dla nich jest to, że są one bliznami skóry. Na rynku istnieją preparaty przeznaczone do zwalczania już powstałych rozstępów. Niestety produkty te nie zniwelują tego defektu. Mogą się jedynie przyczynić do zmniejszenia jego widoczności.

Drugi typ rozstępów to tzw. rozstępy wczesne. Mają one barwę czerwoną lub czerwono-siną i są wyniosłe nad powierzchnię skóry. W tym momencie proces tworzenia się rozstępu postępuje, ale można go zatrzymać. Wystarczy stosować się do niżej wymienionych zasad.

Profilaktyka przeciw rozstępomProfilaktyka obejmuje szereg działań. Przede wszystkim, kobieta ciężarna powinna regularnie stosować dobrze dobrany krem przeciwko rozstępom. Kosmetyk ten powinien w składzie zawierać rozmaite substancje ujędrniające, wzmacniające i uelastyczniających skórę. Należą do nich: wyciąg z bluszczu, arniki, Centella Asiatica, kasztanowca, skrzypu i pierwotnika.

Ponadto, w trakcie kąpieli, wskazane są delikatne masaże brzucha, bioder oraz piersi. Masaż można także wykonywać po kąpieli za pomocą zwykłej oliwki. Zabieg taki korzystnie wpływa na stan skóry - doskonale ją uelastycznia. W efekcie spada ryzyko utworzenia się na jej powierzchni rozstępów. W okresie ciąży wskazany jest także peeling całego ciała. Preparat peelingujący powinien być delikatny. Najlepiej wybierać kosmetyki o drobnych ziarenkach ścierających.


Specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry kobiety w ciąży posiada firma Mustela – seria 9msc. Np. MUSTELA 9 M-CY NOWA FORMUŁA KREM PODWÓJNIE DZIAŁAJĄCY PRZECIW ROZSTĘPOM 150 NL

Osłabione naczynka krwionośneW okresie ciąży wzrasta kruchość, a także przepuszczalność naczyń krwionośnych skóry. Kobiety ciężarne mają problem z widocznymi na powierzchni skóry teleangiektazjami (rozszerzone naczynka). Ponadto częstym problemem jest pojawiający rumień dłoni oraz żylaki kończyn dolnych. Dotyczy to około 50% kobiet w ciąży.

Istnieją metody, które pozwolą uniknąć w/w objawów lub umożliwią znaczne ich złagodzenie. Kobieta w ciąży powinna unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Wskazana jest aktywność fizyczny taka jak spacery na świeżym powietrzu, a także łagodna gimnastyka – np. joga i stretching. Istotną rolę odgrywa również obuwie, które powinno być wygodne i powinno mieć płaską podeszwę. W trakcie odpoczynku kobieta ciężarna powinna przybierać pozycję z lekko uniesionymi nogami. Dzięki temu ryzyko powstania obrzęku kończyn dolnych będzie mniejsze. Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja. Wskazane są kremy zawierające wyciągi roślinne takie jak: kasztanowiec, arnika, żeń-szeń oraz glony. Składniki te zawiera FLOSLEK – krem do zmęczonych i osłabionych nóg.

CZEGO UNIKAĆ W OKRESIE CIĄŻY?

Promieniowanie UV!Promieniowania ultrafioletowego kobiety w ciąży powinny zdecydowanie unikać. Burza hormonów jest odpowiedzialna za powstawanie wielu zmian. Z tego względu, w wyniku działania promieni UV, kobieta ciężarna jest znacznie bardziej narażona na powstawanie przebarwień skórnych. Ponadto UV przyczynia się do wzrostu kruchości naczyń, które i tak w okresie ciąży są osłabione.

Kobieta w ciąży powinna stosować filtry słoneczne o współczynniku ochrony SPF 50 (np. BIODERMA PHOTODERM MINERAL. Trzeba pamiętać o tym, że w miarę upływu czasu, filtr słoneczny ściera się z powierzchni skóry. Dlatego, aby zapewnić skórze maksymalną ochronę, kremem z filtrem należy się smarować kilka razy w ciągu dnia. W okresie silnego nasłonecznienia, ciężarna powinna chronić skórę pod okryciem przewiewnej odzieży i przebywać w obrębie cienia.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także