Jesteś tutaj:

Depresja w czasie ciąży – jak zadbać o przyszłą mamę i jej dziecko?

Oczekiwanie na dziecko zwykle kojarzy nam się ze szczęściem i radością przyszłej mamy. Wbrew pozorom - duża część kobiet w czasie ciąży cierpi z powodu obniżonego nastroju i stanów depresyjnych. Dlaczego?

Depresja w czasie ciąży – jak zadbać o przyszłą mamę i jej dziecko?

Zdjęcie: Edwin & Kelly Tofslie

Oczekiwanie na dziecko zwykle kojarzy nam się ze szczęściem i radością przyszłej mamy. Wbrew pozorom - duża część kobiet w czasie ciąży cierpi z powodu obniżonego nastroju i stanów depresyjnych. Dlaczego?

Co to jest depresja ciążowa? Czym różni się od ciążowej zmienności nastroju?

Depresja ciążowa, ogólnie mówiąc, jest stanem obniżenia nastroju utrzymującym się stale przez co najmniej dwa tygodnie. Jeżeli uczucie smutku i przygnębienia przeplata się z okresami radości i podekscytowania - nie jest to depresja, lecz powszechne w czasie ciąży zmiany nastroju wywołane zachodzącymi w organizmie znacznymi zmianami hormonalnymi.

Jakie są objawy depresji ciążowej?

Ponieważ objawy depresji ciążowej mogą być bardzo zróżnicowane i część z nich przypomina typowe zmiany związane z ciążą - często są ignorowane przez ciężarną kobietę i jej najbliższych. Warto zwrócić uwagę, jeżeli u kobiety pojawią się:
 • ciągły smutek i przygnębienie
 • zmiana apetytu i związany z nią spadek lub wzrost masy ciała
 • nadmierna senność lub wręcz odwrotnie - kłopoty z zasypianiem
 • uczucie zmęczenia, wyczerpania, brak energii
 • zniechęcenie do życia
 • drażliwość, problemy z koncentracją
 • nieuzasadnione poczucie winy i utrata poczucia własnej wartości
 • myśli samobójcze

Co jest przyczyną depresji ciążowej?

Najprawdopodobniej przyczyną zwiększenia podatności na depresję kobiet w okresie ciąży i tuż po porodzie jest stres związany z nową sytuacją, która z pewnością zmieni bardzo dużo w życiu kobiety.
Zwiększoną skłonność do depresji obserwuje się u kobiet, które nie mają wystarczającego poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Lęki związane są również bardzo często z przebiegiem ciąży oraz zbliżającym się porodem.
Zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne również mogą przyczynić się do rozwoju depresji.

Czy depresja w ciąży jest rzadkim zjawiskiem?

Warto podkreślić, że depresja ciążowa nie jest rzadkim zjawiskiem - według różnych szacunków, dotyka aż 10-40% kobiet w ciąży!

Co powinna zrobić kobieta w ciąży, która podejrzewa u siebie depresję?

Kobieta w ciąży, u której podejrzewa się objawy depresji, powinna szukać pomocy u psychologa lub - najlepiej - u lekarza psychiatry.

Nie należy przyjmować leków przeciwdepresyjnych bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą!

Dlaczego w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów przeciwdepresyjnych?

Większość leków przyjmowanych przez kobietę w czasie ciąży ma możliwość przedostawania się przez łożysko do płodu. Leki oddziałują więc także na organizm rozwijającego się dziecka. Ich działanie może być analogiczne jak u dorosłej osoby, jednak bardzo często zdarza się, że lek dodatkowo powoduje zaburzenia rozwoju dziecka, a w niektórych przypadkach może nawet spowodować poronienie.
Ponieważ bezpieczeństwo stosowania niektórych surowców w czasie ciąży nie zostało jeszcze jednoznacznie ustalone, lepiej nie narażać siebie i dziecka na ich potencjalne groźne działania niepożądane.

Czy w przypadku depresji w czasie ciąży możliwe jest przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwdepresyjnych?

Tak, czasami zdarza się, że lekarz przepisuje ciężarnej kobiecie leki przeciwdepresyjne. Zaniedbanie leczenia i zignorowanie choroby może być bowiem niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka! Za każdym razem lekarz dokonuje szacunku ryzyka związanego z podjęciem leczenia, jak i z jego zaniechaniem.

Jakie preparaty przeciwdepresyjne dostępne bez recepty są przeciwwskazane w czasie ciąży?

Bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować preparatów (dostępnych bez recepty), które stosuje się w samodzielnym przeciwdziałaniu stanom depresyjnym np. w depresji sezonowej.
Przeciwwskazane dla kobiet w ciąży są:
 • ziele dziurawca zwyczajnego
 • Szafran
 • Arktyczny korzeń
 • Żeń- szeń
 • L-theanina (występująca w zielonej herbacie)
 • Różeniec górski - tzw. "arktyczny korzeń"
 • preparaty zawierające prekursory hormonów - np. Biosteron

Czy zatem istnieje preparat przeciwdepresyjny dostępny bez recepty, który jest bezpieczny w czasie ciąży?

Tak, warto sięgnąć po lecytynę sojową produkowaną przez firmę Solgar. Lecytyna sojowa zawarta w tym preparacie jest nieutleniana, dzięki czemu zachowuje wszystkie wartości lecznicze. Jak deklaruje producent- jest bezpieczna w czasie ciąży.

Jak działa lecytyna sojowa Solgara?

Lecytyna sojowa działa jako bioregulator układu nerwowego- pobudza jego funkcje, wzmacnia zdolność regeneracji, dzięki czemu pomaga w stanach depresyjnych. Zwiększa również zdolność koncentracji. Co istotne, lecytyna sojowa zawiera cholinę - czyli substancję naturalnie występującą w organizmie człowieka, na którą zapotrzebowanie znacznie zwiększa się w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak inaczej można walczyć z łagodną depresją ciążową?

Bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół, a także ruch, relaks i odpoczynek. Warto również pamiętać, że problem depresji ciążowej nie jest niczym niezwykłym i nie jest powodem do wstydu!
Skuteczne w walce z depresją mogą być:
 • psychoterapia prowadzona przez specjalistę
 • fototerapia - czyli leczenie światłem, zwłaszcza jeżeli okres ciąży przypada jesienią lub w zimie

Czy fototerapię można zastosować w swoim domu?

Tak, ciekawym rozwiązaniem może okazać się lampa antydepresyjna, np. Beurer, Bioptron lub Fotovita. Lampa przeciwdepresyjna pomaga dostarczyć odpowiednią ilość światła, dzięki czemu znacznie poprawia samopoczucie w okresie niedoboru światła słonecznego- zwłaszcza jesienią i w zimie. Jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Co oprócz różnych form terapii może poprawić nastrój kobiecie ze skłonnością do depresji w ciąży?

Często kobiety wstydzą się problemu depresji w czasie ciąży - zupełnie niepotrzebnie. Warto poprosić o pomoc bliską osobę i porozmawiać z nią o swoich odczuciach. Jeżeli zauważy się objawy depresji u kobiety w ciąży - należy otoczyć ją szczególną opieką i wsparciem.
Co ważne, w stanach obniżonego nastroju warto unikać stresujących sytuacji i spróbować sprawdzonych sposobów na poprawę humoru, np.:
 • nawet krótki spacer!
 • relaksująca kąpiel (zgodnie z zaleceniami lekarskimi)
 • dobra książka, ciekawy film

Czym grozi zaniedbanie depresji ciążowej?

Jeżeli kobieta w ciąży nie podejmie żadnej formy leczenia depresji, może przynieść to poważne negatywne skutki zarówno dla zdrowia jej, jak i jej dziecka.
Do zagrożeń związanych z nieleczoną depresją w ciąży należą:
 • przedwczesny poród
 • zbyt niska masa ciała noworodka i jego gorszy rozwój
 • nieodpowiednie odżywianie się kobiety i w związku z tym niedostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych dla dziecka
 • niewyspanie i zdenerwowanie kobiety
 • brak motywacji do prowadzenia zdrowego stylu życia bez nałogów
 • autoagresja - zachowania i myśli samobójcze
 • rozwój depresji poporodowej

Problemu depresji w czasie ciąży nie wolno zatem zignorować!

Katarzyna Machowska
Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także