Jesteś tutaj:

Dieta ciężarnych determinuje wybór posiłków przez dzieci

Nowe badania dowodzą, że dieta ciężarnych nie tylko wpływa na wyczulenie płodu pod kątem zapachu i smaku, ale również powoduje zmiany w mózgu definiujące przyszłe menu dziecka.

Dieta ciężarnych determinuje wybór posiłków przez dzieci

Zdjęcie: Valerie

Nowe badania dowodzą, że dieta ciężarnych nie tylko wpływa na wyczulenie płodu pod kątem zapachu i smaku, ale również powoduje zmiany w mózgu definiujące przyszłe menu dziecka.

Badanie to podkreśla znaczenie zdrowej diety oraz powstrzymywania się od picia alkoholu w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Josephine Todrank, koordynator badań na Uniwersytecie Medycznym w Colorado, badacz z Krajowego Instytutu Zdrowia, stwierdza: "Jeśli matka pije alkohol, dziecko może w przyszłości częściej spożywać alkohol. Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód posiada przeświadczenie, że wszystko, co pochodzi od matki, musi być bezpieczne. Jeśli ona zjada zdrową żywność, dzieci w późniejszym okresie wybierają zdrowsze odżywianie".

Wnioski towarzyszące temu eksperymentowi, mogą mieć, a właściwie powinny mieć istotne znaczenie dla zdrowia publicznego. Jak twierdzi Restrepo, profesor biologii rozwojowej i biologii komórki: "Zrozumienie czynników, które determinują wybór sposobu żywienia, szczególnie na początku życia, jest ważne w projektowaniu strategii wzmacniania zdrowia niemowląt, dzieci i dorosłych". Jest to szczególnie ważne, również dlatego, że wiele chorób wynika, albo przynajmniej jest częściowo związanych z pożywieniem dostarczanym naszemu organizmowi. Jeśli w tak prosty sposób można uniknąć wielu chorób, to warto zmodyfikować diety ciężarnych.

Todrank stwierdza: "To co przyszła mama zdecyduje się jeść i pić, ma długotrwały wpływ - na lepsze lub gorsze - zmiany anatomii sensorycznej jej dziecka oraz jego pamięci zapachu i preferencji żywnościowych w przyszłości. Nie jest jeszcze jasne, jak długo te zmiany i preferencje będą się utrzymywać, ale jesteśmy w trakcie poszukiwań odpowiedzi na to pytanie".

Jakże ciekawym wydaje się łatwość kontroli zdrowego odżywiania naszych dzieci. Jeśli kobieta ciężarna ma świadomość, że pokarmy jakie spożywa determinują przyszłe zdrowie jej dziecka, może zdecydować się na jak najkorzystniejsze warianty żywnościowe. Każda kobieta w trakcie ciąży pragnie jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Również, po jego narodzinach stara się zapewnić należytą opiekę. Okres ciąży stanowi nie lada wyzwanie dla kobiety i pewnie w większości przypadków, daje wiele sił na zmianę prowadzonego uprzednio stylu życia. Stworzenie optymalnych dla rozwoju dziecka warunków, trwa nie tylko dziewięć miesięcy, ale całe życie.

Zatem zmiana diety na nie cały rok jest na pewno możliwa do osiągnięcia. Zwłaszcza jeśli celem ma być zdrowie naszych dzieci.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101201095559.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także