Jesteś tutaj:

Głos matki zapewnia lepszy rozwój mózgu u dziecka

Jak donoszą nowe badania, dźwięk matczynego głosu aktywuje struktury mózgu dziecka, odpowiedzialne za naukę języków i zdolności motoryczne z nią związane.

Głos matki zapewnia lepszy rozwój mózgu u dziecka

Zdjęcie: Mini-DV

Jak donoszą nowe badania, dźwięk matczynego głosu aktywuje struktury mózgu dziecka, odpowiedzialne za naukę języków i zdolności motoryczne z nią związane.

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu oraz The Sainte-Justine University Hospital Research Centre wykonali badania, zgodnie z którymi głos matki odznacza się wyjątkowym wpływem na rozwój dziecka. Zauważono także, że głos kobiecy (także innych kobiet, niż sama matka) aktywuje struktury mózgu, ale tylko te, które odpowiadają za rozpoznawanie dźwięków. Takie porównanie umożliwiło potwierdzenie, że głos matki posiada większy wpływ na dziecko, niż głos kogokolwiek innego.

"To ekscytujące doświadczenie, które jako pierwsze udowodniło, że mózg noworodków silnie reaguje na głos matek", stwierdza Dr. Maryse Lassonde, główno dowodzący badań. Jest to dowodem na to, że głos matki jest specyficzny dla dziecka i rozpoznawalny pośród innych.

Nigdy wcześniej nie obserwowano reakcji zachodzących w mózgu u tak małych dzieci. Doświadczenie to w zupełnie bezpiecznym stopniu, pozwoliło na pomiar tych zmian, przy pomocy elektrod, rejestrujących zachodzące zmiany. W pierwszej części eksperymentu poproszono matki o wypowiedzenie na głos litery "A". W drugiej części taką samą czynność wykonały pielęgniarki zajmujące się sprawowaniem opieki nad noworodkiem, w trakcie jego pobytu w szpitalu. Tym sposobem dokonano porównania między reakcją dziecka na głos matki, oraz na głos innych osób. W wyraźny sposób stwierdzono pobudzenie w lewej półkuli mózgowej oraz w przestrzeni przyporządkowanej zdolnościom motorycznym i umiejętnościom w nauce języków, w chwili gdy przemawiały matki.

"Motherese", inaczej "Baby talk" - czyli sposób w jaki dorośli próbują porozumieć się z dziećmi, został naukowy potwierdzony w tym badaniu, jako skuteczny w wykonaniu matek.

Fakt, że dzieci posiadają swoją własną wrodzoną zdolność językową, był już powszechnie znany. Badania te stanowią jedynie początek dążeń do odkrycia na jakiej zasadzie funkcjonują ośrodki zdolności językowych u dzieci i w jaki sposób można na nie wpływać.

Zauważono jeszcze, że dziecko słysząc przykładowo dźwięk towarzyszący wypowiadaniu litery "A", samo układa usta we właściwy sposób, mimo, że nie widziało jak czynią to dorośli.

To badanie potwierdza, że matki są inicjatorami mowy swoich dzieci!

Istnieje zatem sugestia, że w organizmie ludzkim jest obecne neurobiologiczne powiązanie pomiędzy prenatalnym nabywaniem zdolności do porozumiewania się.

Głos matki jest istotnym czynnikiem rozwoju zdolności językowych dziecka, więc warto, aby przyszłe, jak i obecne mamy, jak najwięcej mówiły do swoich dzieci, pomagając im w ten sposób w wykształceniu łatwości w komunikacji międzyludzkiej.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101215195234.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także