Jesteś tutaj:

Jakie suplementy diety przyjmować w czasie ciąży?

Składniki odżywcze, witaminy i minerały z pewnością powinny być dostarczane w trakcie ciąży. Czasami dobrze zbilansowana dieta może zapewnić wystarczające ilości niektórych składników odżywczych, ale nie zawsze.

Jakie suplementy diety przyjmować w czasie ciąży?

Zdjęcie: M Sundstrom

Składniki odżywcze, witaminy i minerały z pewnością powinny być dostarczane w trakcie ciąży. Czasami dobrze zbilansowana dieta może zapewnić wystarczające ilości niektórych składników odżywczych, ale nie zawsze.

Badanie prowadzone przez The Chair of Nutritional Medicine at the Technische Universitaet Muenchen (TUM), sugeruje występowanie błędów w odżywianiu się przyszłych mam, jak również w niewłaściwym zadbaniu o dostarczanie składników odżywczych, witamin i minerałów. Naukowcy określili bowiem, że część z kobiet zbyt późno rozpoczyna suplementację odpowiednimi preparatami, lub w ogóle ich nie dostarcza organizmowi. Równocześnie zaobserwowano, że niektóre kobiety w nadmiernych ilościach używają suplementów diety, prowadząc do przedawkowania i wystąpienia szkodliwego działań tych preparatów.

Przyszłe mamy oraz kobiety karmiące piersią powinny dostosować swoją dietę do stanu w jakim się znajdują, tak aby zapewnić jak najwięcej korzyści zdrowotnych swojemu dziecku. Nawet najlepiej skomponowana dieta nie dostarczy jednak odpowiednich ilości takich składników jak kwas foliowy, żelazo, czy jod. Dlatego zalecane jest uzupełnianie diety w wymienione związki, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Eksperyment miał odpowiedzieć na pytanie, czy kobiety faktycznie dostarczają składniki odżywcze, witaminy i minerały w trakcie ciąży?

"Pomimo istnienia zaleceń, wiele ciężarnych, jak i ich lekarzy, nie jest poinformowanych o rozsądnym użyciu suplementów diety", mówi profesor Hans Hauner, ekspert do spraw medycznych aspektów żywienia z TUM.

W badaniach przeprowadzonych wśród pacjentek trzech klinik w okolicy Monachium, badacze analizowali różnice w stosowaniu suplementów diety przed, jak i w trakcie ciąży.

Z eksperymentu wywnioskowano, że 97 procent ankietowanych kobiet, przyjmowało suplementy diety w trakcie ciąży, a prawie 30 procent rozpoczęła suplementację przed zajściem w ciążę. Jednakże dawki poszczególnych suplementów były bardzo zróżnicowane. Co ciekawe, wiek, pochodzenie etniczne oraz stopień wykształcenia tylko w nieznaczny sposób wpłynął na przyjmowanie suplementów diety. Natomiast właściwe konsultacje lekarskie miały znaczący wpływ na wdrożenie suplementacji. Ponad 40 procent kobiet potwierdziła, że to lekarze ginekolodzy zasugerowali przyjmowanie witamin i minerałów, co okazało się skutecznym zabiegiem.

Kwas foliowy

Większość kobiet przyjmowało regularnie kwas foliowy przez pierwszy trymestr ciąży, ale tylko część kobiet rozpoczęła suplementację nim w dawce 0,4mg, na przynajmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciąże (a zaleca się nawet półroczne wyprzedzenie). Zatem można stwierdzić, że wprowadzenie do diety kwasu foliowego, który jest bardzo ważny w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka, następowało zbyt późno, ale często także nie spełniało norm stosowanych dawek. Nadmierne ilości kwasu foliowego mogą się przyczynić do zmniejszenia ilości witaminy B12, co nie jest wskazane. Zbyt niskie dawki natomiast, nie osiągną skuteczności terapeutycznej.

Jod

Lepsze wyniki osiągnęła suplementacja preparatami jodu, który jest istotny dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. Wiele kobiet dostarczało ten pierwiastek jeszcze przed poczęciem dziecka, oraz kontynuowało w trakcie ciąży.

Żelazo

W przypadku suplementacji żelaza, istotnego ze względu na udział w dostarczaniu tlenu dla płodu, zaobserwowano, że około 30 procent kobiet przyjmowało go wraz z suplementami diety. W większości przypadków zaobserwowano brak ostrożności w ilości przyjmowanego żelaza.

Kwasy omega - 3 oraz magnez

Ponadto stwierdzono, że kobiety ciężarne przyjmowały preparaty magnezu oraz kwasy omega - 3.

Magnez jest zalecany kobietom w ciąży tylko w szczególnych przypadkach.

Natomiast kwasy omega - 3 mogą przyczynić się do lepszego rozwoju zdolności poznawczych dziecka.

Prowadzący badania sugeruje, aby kobiety ciężarne zastosowały się do motta: "mniej znaczy więcej". Oznacza to, że ciężarne powinny dostosować dawki suplementowanych składników do rzeczywistych zapotrzebowań, pamiętając, że istnieje ryzyko ich przedawkowania.

Równocześnie zaznacza istotę przyjmowania jodu i kwasu foliowego jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110118113145.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także