Jesteś tutaj:

Leczenie wątroby

Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń. Pierwszym objawem, że szwankuje nam wątroba, są wzdęcia po posiłkach, mdłości, uczucie sytości i kłucia lub ból po prawej stronie brzucha.

Leczenie wątroby

Zdjęcie: Adrian Wold

Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń. Pierwszym objawem, że szwankuje nam wątroba, są wzdęcia po posiłkach, mdłości, uczucie sytości i kłucia lub ból po prawej stronie brzucha.

Jak zapobiegać i leczyć choroby wątroby i woreczka żółciowego?

 • zaburzenia trawienia (niestrawność) związane z niedoborem żółci (utrudnione przyswajanie tłuszczów, wzdęcia, zaparcia) - preparaty żółciopędne, żółciotwórcze, o działaniu rozkurczającym (najlepiej działają preparaty złożone) np. BOLDOVERA, SYLIMAFORT, HEPATO PROTECT, HEPATOBON, GASTROBON
 • toksyczne i polekowe uszkodzenie wątroby (m.in. poalkoholowe uszkodzenie wątroby), przewlekłe zapalenie wątroby, stłuszczenie i marskość wątroby - preparaty fosfolipidów i aminokwasów np. ESSENTIALE FORTE, ESSELIV FORTE, HEPATIL

Jak stosować preparaty zawierające substancje wspomagające wątrobę?

 • Zawsze należy przeczytać dołączoną do preparatu ulotkę i zastosować się do informacji w niej zawartych.
 • Nie należy stosować preparatów po terminie ważności.
 • Preparaty o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym najlepiej stosować po posiłku, najczęściej doraźnie, w razie dolegliwości. Nie dotyczy to osób po zabiegach usunięcia woreczka żółciowego (cholecystektomii), które powinny stosować te preparaty przewlekle.
 • Dla uzyskania efektu regeneracji wątroby konieczne jest regularne przyjmowanie preparatów przez okres co najmniej 2-3 miesięcy (w przypadku fosfolipidów nawet do 12 miesięcy) w dawkach przewidzianych przez producenta dla danego schorzenia lub przepisanych przez lekarza. Długotrwałe stosowanie preparatów wspomagających wątrobę, przy zachowaniu zalecanego dawkowania, nie wiąże się z wystąpieniem groźnych dla zdrowia efektów ubocznych. Jest wręcz konieczne, gdyż stosowanie mniejszych dawek lub przyjmowanie leku przez krótszy czas nie przyniesie oczekiwanych korzyści.
 • Jako efekt uboczny mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności) lub reakcje alergiczne.
 • Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania preparatów zawierających sylimarynę, cynarynę, kurkumę, boldynę, fosfolipidy soi, aminokwasy) u dzieci poniżej 7 roku życia (w przypadku sylimaryny, cynaryny poniżej 12 roku życia), w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
Preparaty o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym (zawierające sylimarynę, cynarynę, kurkumę i boldynę) nie powinny być stosowane w przypadku ciężkich chorób wątroby, niedrożności dróg żółciowych i przewodu pokarmowego oraz w stanach zapalnych żołądka i jelit.
 • Preparaty o działaniu regeneracyjnym (zawierające fosfolipidy i aminokwasy) nie powinny być stosowane w przypadku niewydolności nerek oraz enzymatycznych zaburzeń metabolizmu aminokwasów.
mgr farm. Dominika Froehlich

Przeczytaj: Jak pomóc swojej wątrobie?Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl "10 skutecznych sposobów na obniżenie cholesterolu"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także