Jesteś tutaj:

Mama ma wybór – nie pal w ciąży

Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii Lokal Bez Papierosa i Polska Bez Dymu promuje zdrowy styl życia i uświadamia społeczeństwo o szkodliwości palenia z naciskiem na palenie bierne.

Mama ma wybór – nie pal w ciąży

Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii Lokal Bez Papierosa i Polska Bez Dymu promuje zdrowy styl życia i uświadamia społeczeństwo o szkodliwości palenia z naciskiem na palenie bierne.

Wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy ze skutków palenia papierosów przede wszystkim dla ich nienarodzonych dzieci. Nie uświadamiają sobie, jak ogromne spustoszenie sieją w swoim organizmie, zapominając o tym, że dzielą go z kimś innym.

Aby unaocznić ogrom problemu warto podać konkretne liczby i opisać konsekwencje. Według danych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 11% kobiet przyznaje, że paliło w czasie ciąży. Tytoń zwiększa ryzyko komplikacji w czasie ciąży, m. in. samoistnego poronienia, przedwczesnego porodu, wad wrodzonych, alergii. Niemowlęta dwa razy częściej zapadają na poważne choroby układu oddechowego, pojawia się astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie ucha środkowego (co jest przyczyną głuchoty). Lista komplikacji poporodowych jest długa, za długa... Co więcej znacznie zwiększa się ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub tzw. śmierci łóżeczkowej. Prawie 1400 niemowląt umiera każdego roku, dlatego, że ich matki paliły w czasie ciąży. Ta liczba daje do myślenia.Często zdarza się, że kobiety, które rzuciły palenie na okres ciąży, wracają do nałogu zaraz po urodzeniu dziecka. Bierne palenie to również problem, o którym trzeba mówić głośno. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, którzy w obecności dziecka palą. Dzieci, przebywając w takim środowisku gorzej rozwijają się umysłowo.

Stereotyp nieszkodliwego "dymka" należy obalić.

Jaki jest powód trwania w nałogu? Nieświadomość konsekwencji? Egoizm? Powinniśmy dotrzeć do przyszłych mam i przemówić im do rozsądku, uzmysłowić jak wiele od nich zależy.

Co zrobisz gdy zobaczysz kobietę z brzuszkiem, która pali?

Odpowiedź jest prosta - reaguj! Uświadamiaj nieświadomym - to Twój obowiązek!

www.polskabezdymu.pl

www.lokalbezpapierosa.pl

Stowarzyszenie MANKO
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także