Jesteś tutaj:

Utrata wagi przed ciążą może być korzystna dla dziecka

Ze względu na fakt, że dzieci otyłych matek, są naznaczone większymi predyspozycjami do tycia, naukowcy obawiają się epidemii otyłości w kolejnych pokoleniach.

Utrata wagi przed ciążą może być korzystna dla dziecka
Otyłość wśród kobiet w wieku rozrodczym jest problemem coraz częściej zauważanym. Ze względu na fakt, że dzieci otyłych matek, są naznaczone większymi predyspozycjami do tycia, naukowcy obawiają się epidemii otyłości w kolejnych pokoleniach.

Badacze z UT Health Science Center San Antonio zadali sobie pytania:

Czy jeśli matka przed zajściem w ciążę zmniejszy ilość tkanki tłuszczowej w swoim organizmie, to uchroni swoje dziecko przed otyłością?”

Jeśli odpowiedź byłaby twierdząca, oznaczałoby to, że można w pewien sposób przeciwdziałać otyłości już na tak wczesnym etapie. Badania jednoznacznie potwierdziły tę ideę.

Uczestnikami badania były szczury. Badanie polegało na karmieniu części samic przed kopulacją wysoko tłuszczową dietą. Ten sposób żywienia został utrzymywany przez okres ciąży i laktacji. Druga grupa samic otrzymywała zbilansowaną dietę, natomiast kolejna przez pewien czas była nieprawidłowo żywiona, a następnie zmodyfikowano dietę na właściwą.

Zaobserwowano, że potomstwo matek otyłych, wykazywało wysoki poziom trójglicerydów, leptyny, a także charakteryzowało się wysoką insulinoopornością (brakiem reakcji na obecność insuliny). Komórki tłuszczowe potomstwa były większe, a ilość tkanki tłuszczowej też była podwyższona. Równocześnie stwierdzono, że zmiany te były odwracalne w wyniku powrotu matek do zbilansowanej diety.

Badanie to sugeruje, jak ważnym czynnikiem jest dieta. Ponadto stwierdzono możliwość ochrony potomstwa przed otyłością jeszcze przed ich poczęciem.

Interesującym faktem jest podwyższony poziom leptyny u potomstwa otyłych matek. Jest to hormon, który pobudza apetyt. Zatem organizm dziecka automatycznie uodparnia się na sygnały mówiące o zaspokojeniu apetytu. Dlatego dziecko otyłej matki przyjmuje w późniejszym czasie więcej pokarmów, niż faktycznie potrzebuje.

Kobiety świadomie planujące poczęcie dzieci, mają szanse zapewnić im lepszy – zdrowszy start w życiu. Modyfikując własną dietę, nie tylko wpływają na swój organizm, ale także na organizm swojego potomstwa. Prawidłowa dieta, nie powinna zawierać dużych ilości tłuszczów.

Warto się zastanowić nad obecną dietą i spróbować udoskonalić ją, dla dobra swoich dzieci. Dzieci na pewno będą wdzięczne matkom, jeśli nie będą borykały się z otyłością od najmłodszych lat.Kinga Dziwisz

Żródło: sciencedaily.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także