Jesteś tutaj:

Uwaga na zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji - często lekceważone, mogą być symptomem rozwijających się chorób.

Uwaga na zaburzenia erekcji

Zdjęcie: Grégory Tonon

Zaburzenia erekcji definiuje się jako "stałą niezdolność do osiągania i utrzymania wzwodu członka uniemożliwiającą prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego". Zaburzenia pojawiają się, gdy krew ma utrudniony dopływ do członka lub kiedy ilość krwi dopływająca do organu jest niewystarczająca do utrzymania go w stanie erekcji1.

Szacuje się, że na całym świecie problem ED dotyka 189 milionów mężczyzn i ich partnerek.

W naszym kraju na zaburzenia erekcji cierpi ponad 60% Polaków między 40. a 60. rokiem życia. Ich liczba sięga 2,6 miliona. Rozpowszechnienie występowania zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny. Niektóre problemy z erekcją są chwilowe i okazjonalne, ale gdy powtarzają się cyklicznie należy porozmawiać o problemie z lekarzem. W 75% przypadków ED ma podłoże fizyczne

i wiąże się z takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba sercowo-naczyniowa, schorzenia prostaty czy choroby neurologiczne.

Tak więc zaburzenia erekcji często są objawem innych dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest zareagowanie już na ich pierwsze symptomy i zwrócenie się po pomoc do lekarza urologa lub seksuologa.

Aż 95% wszystkich przypadków zaburzeń erekcji można leczyć. Obecnie istnieje wiele metod terapii.

O wyborze odpowiedniej dla danego pacjenta zawsze decyduje lekarz.

Zaburzenia erekcji wiążą się ze spadkiem samooceny mężczyzny i mogą wywoływać frustrację, złość i smutek. Ponieważ dolegliwości te dotyczą sfery intymnej, mężczyźni bardzo często nie chcą rozmawiać o nich nawet z własnymi partnerkami. Nierzadko odbija się to negatywnie na wzajemnych relacjach, co nasila tylko poziom frustracji i napięcia w związku.

Niestety wokół tematu zaburzeń erekcji narosło wiele błędnych przekonań i stereotypów. Wielu mężczyzn uważa objawy ED za normalne dla pewnego wieku lub wynikające z problemów emocjonalnych, podczas gdy w rzeczywistości tego rodzaju przyczyny odpowiadają jedynie za 20% przypadków ED6,7. Na skutek swoich błędnych przekonań na temat zaburzeń erekcji, mężczyźni nie wierzą, że lekarz może im skutecznie pomóc. W takich sytuacjach nieocenione okazuje się wsparcie ze strony partnerki, która zainteresuje się problemem i zachęci swojego mężczyznę do konsultacji z lekarzem.

"Porozmawiaj z lekarzem", kampania społeczna pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej finansowana ze środków firmy Eli Lilly Polska sp. z o.o.

Źródło: QuestiaPR
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także