Jesteś tutaj:

Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy dojrzewa i dorasta w niej nowe życie, przygotowując się do przyjścia na świat. Ten wyjątkowy czas wymaga by przyszła Mama zwracała szczególną uwagę na swoje zdrowie i tryb życia jaki prowadzi. U kobiet w ciąży nie ma miejsca dla używek takich jak papierosy czy alkohol. Leki mogą być zażywane tylko po konsultacji i przy zgodzie lekarza.

Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

Zdjęcie: lina smith

Przyszła Mama powinna zwracać uwagę na to co je, myśląc o tym, że przyjmowane składniki odżywcze są potrzebne zarówno jej, jak i dziecku. Nawet przy spożywaniu zbilansowanego pokarmu, niekiedy może się okazać, że ilość witamin i minerałów obecnych w pożywieniu jest niewystarczająca i konieczna jest suplementacja - czyli przyjmowanie witamin i/lub minerałów w postaci gotowego preparatu. Jednak decyzja o przyjmowaniu jakiegokolwiek preparatu powinna być każdorazowo podjęta po konsultacji z lekarzem. Jest to bardzo ważne, ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

Tabela. Zalecana wysokość dobowego spożycia składników pokarmowych i mineralnych u kobiet i kobiet w ciąży w: Elmadfa I., Muskat E., Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych, Warszawa 2003.

Kobiety w ciąży w I trymestrze mają szczególnie większe zapotrzebowanie na kwas foliowy. Ponadto od 4 miesiąca zwiększa się u nich zapotrzebowanie na inne witaminy z grupy B, witaminę C, wapń oraz cynk. Żelazo może być zalecone kobiecie w ciąży przez lekarza po stwierdzeniu niedoboru tego pierwiastka.

Czasami mimo spożywania różnorodnych pokarmów mogą pojawić się niedobory niektórych mikro- i makroelementów i niezbędna jest suplementacja. Jednak należy raz jeszcze podkreślić - każde przyjmowanie preparatów z witaminami i/lub minerałami powinno być uzgadniane z lekarzem prowadzącym, tak samo jak przyjmowanie leków. Być może ciężko w to uwierzyć lecz nawet witaminy mogą zaszkodzić.

Coś o czym powinna wiedzieć każda kobieta - kwas foliowy

Kwas foliowy należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin grupy B. Czasami nazywany jest witaminą B9 lub witaminą M. Swą nazwę zawdzięcza liściom roślin zielonych, będącym naturalnym źródłem folianów, czyli pochodnych kwasu foliowego (po łacinie folium oznacza liść).

Kwas foliowy zapewnia poprawną pracę systemu nerwowego oraz warunkuje prawidłową czynność układu krwiotwórczego. Foliany występują powszechnie w spożywanych roślinach tj. szpinak, brukselka, kapusta i innych. Niestety ich przyswajalność jest o około połowę niższa w stosunku do kwasu foliowego. Ponadto obróbka taka jak gotowanie niszczy foliany. Stąd tak często występujący niedobór kwasu foliowego u osób dorosłych.

Objawami niedoboru kwasu foliowego u osób dorosłych mogą być między innymi: anemia, depresja, demencja starcza. U dziecka natomiast, niedobór kwasu foliowego u mamy w czasie ciąży, może doprowadzić do wystąpienia wady cewy nerwowej. Wady cewy nerwowej to inaczej wrodzone wady ośrodkowego układu nerwowego - czyli mózgowia lub rdzenia kręgowego. W zależności od przypadku objawiają się - rozszczepem kręgosłupa, przepukliną mózgową lub nawet bezmózgowiem, będącym wadą śmiertelną. Wady cewy nerwowej w niektórych przypadkach są skutecznie leczone przez lekarzy. W Polsce około 2 noworodków na 1000 urodzonych dzieci rodzi się z wadą cewy nerwowej.

W celu zapobiegania występowaniu wad cewy nerwowej Polskie Towarzystw Ginekologiczne zaleca suplementację tą witaminą - wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, tzn. takie które mogą zajść w ciążę, powinny przyjmować dzienną dawkę kwasu foliowego, czyli 0,4 mg. Po zajściu w ciąże suplementacja kwasem foliowym powinna trwać do 12 tygodnia po zapłodnieniu. Jednak każdorazowo przyjmowanie preparatu kwasu foliowego u kobiet w ciąży powinno być uzgadniane z lekarzem. Należy zwracać uwagę, by dzienne spożycie kwasu foliowego nie przekraczało 1 mg.

Niedobór żelaza i możliwa anemia

Najczęstszą postacią anemii występującą w populacji ludzkiej jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Stanowi około 80% wszystkich przypadków anemii i dotyczy przede wszystkim kobiet. Osoba cierpiąca na anemię z niedoboru żelaza, najczęściej łatwo się męczy, ma problem z koncentracją i pamięcią, a jej skóra jest blada. O kimś takim mówi się, że jest "anemiczny". Dodatkowo osoba taka może uskarżać się na ciągłe odczuwanie zimna oraz przyspieszone bicie serca.

W badaniu morfologicznym krwi, u osoby cierpiącej na anemię zaobserwuje się obniżenie niektórych parametrów: przede wszystkim poziomu hemoglobiny i hematokrytu. Dlaczego tak się dzieje?

Żelazo to pierwiastek niezbędny do przenoszenia tlenu. Wchodzi on w skład hemoglobiny, czyli białka, które umożliwia czerwonym krwinkom transport tlenu. W przypadku niedostarczania odpowiedniej ilości żelaza wraz z pożywieniem, lub w wyniku utraty tego pierwiastka np. w wyniku krwawień (również miesięcznych) dostarczanie tlenu do poszczególnych narządów i komórek ciała ulega zaburzeniu.

Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek i wynosi ono 30 mg dziennie, czyli dwukrotnie więcej w stosunku do kobiet niebędących w ciąży (norma 15 mg). W przypadku stwierdzenia niedoboru żelaza lekarz prowadzący może zalecić suplementację tym pierwiastkiem - albo w postaci preparatu samego żelaza, albo preparatem zawierającym kompleks witamin i minerałów przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Kobieta w ciąży nie powinna sama decydować o rozpoczęciu suplementacji żelazem.

Uwaga na witaminę A

Witamina A (retinol) odpowiada za wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych oraz zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do organizmu poprzez stymulację uszczelnienia nabłonków i stymulację wytwarzania przez nie śluzu. Stąd tak częsta jej obecność w preparatach stosowanych na skórę (np. Ochronna maść z witaminą A). Preparaty do stosowania zewnętrznego z witaminą A, są często polecane przy problemach ze skórą, tj. nadmierne wysuszenie czy lekkie odmrożenie. Ponadto witamina ta jest niezbędna w procesie widzenia, spermiogenezy, rozwoju embrionalnego i wzrostu całego organizmu.

Przedawkowanie witaminy A jest niebezpieczne u kobiet w ciąży.
Stosowanie dużych dawek tej witaminy (powyżej 3 mg dziennie) może doprowadzić do deformacji kości oraz innych wad rozwojowych u nienarodzonego dziecka. Stąd kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na ostrożne stosowanie tej witaminy zarówno w formie preparatów doustnych jak i do stosowania zewnętrznego, czyli wszelkich maści i kremów. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety stosujące leki przeciw trądzikowi. Niekiedy kuracja obejmuje wysokie dawki witaminy A stosowane doustnie. Preparaty przeciwtrądzikowe zawierające pochodne witaminy A są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży, więc jeśli już jesteś w ciąży lub starasz się o dziecko - koniecznie poinformuj o tym swojego dermatologa.

Preparaty dla kobiet w ciąży

W poniższej tabeli zestawiono preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży z uwzględnieniem zawartości witamin i minerałów w pojedynczej tabletce. Niekiedy producenci zalecają zażywanie podwójnej ilości tabletek, co również uwzględniono w zestawieniu. Zobacz TABELĘ

W niektórych ulotkach preparatów jako jednostki używane są tzw. jednostki międzynarodowe. Poniżej podano sposób w jaki zostały przeliczone.
Witamina A - 1 JM = 0,3 mcg (mikrogramów)
1 mcg retinolu = 6 mcg beta-karotenu
Witamina D - 1 JM = 0,025 mcg

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Więcej na temat witamin dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także